Gdzie gubią się zdania - prapremiera w Teatrze Groteska

Wiersze Wisławy Szymborskiej są częścią dziedzictwa kulturowego Krakowa. Cieszymy się, że możemy już poinformować o planowanej w tym roku premierze - „Gdzie gubią się zdania” opowiadającej o wybitnej Poetce.

Tę koprodukcję powstałą w ramach  współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym przedstawimy widowni już 16 listopada podczas finału Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Historia ta oparta jest na wątku zgubienia pewnego zdania przez główną bohaterkę – Wisławę Szymborską. Poetka żali się w liście do Kornela Filipowicza, że zgubiła zdanie, które było jej bardzo bliskie i zupełnie nie pamięta, gdzie mogło się to stać. Całej historii przysłuchuje się dwójka bohaterów – Mól Futrzany oraz Rybik Cukrowy, którzy żyją w mieszkaniu Szymborskiej i finalnie wyruszają z nią w wędrówkę jej śladami, by odnaleźć zagubione zdanie. Trójka wędrowców, podążając ukochanymi ścieżkami noblistki, natrafia na bohaterów, którzy zaczerpnięci zostali z twórczości innych krakowskich literatów: Haliny Poświatowskiej (Pająk), Sławomira Mrożka (Gruby, Średni i Mały), Czesława Miłosza (Pies na Ziarnku Maku), Stanisława Lema (Litery inspirowane opowiadaniem „Jak ocalał świat”). Wszyscy ci bohaterowie mają za zadanie przybliżyć dziecięcym odbiorcom twórczość i postaci wybranych literatów. Finał opowieści ujawnia fakt, że cała historia jest jedynie wytworem wyobraźni Szymborskiej, która kreując wszystkie te niezwykłe światy, starała się zapomnieć o poszukiwaniach zagubionego zdania i tym sposobem przybliżyć się do niego (co w końcu się jej udaje). Historia ta jest opowieścią o tym jak ogromną wartością jest niczym nieskrępowana zabawa skojarzeniami, inspiracjami i wytworami naszej wyobraźni – czasem tej dziecięcej, o której zapominamy w codziennym pędzie; a także o bliskości z innymi istotami, które nie zawsze mają te cechy, których od nich najbardziej oczekujemy. /Michał Kaźmierczak, dramaturg/

Dumni, że Szymborska pojawi się w Grotesce, mimo wakacji z niecierpliwością wypatrujemy jesieni!