Kup bilet

NIEbo i dłoNIE

NIEbo i dłoNIE Nowe Sztuki_PLAKAT.jpg

Carsten Brandau

Reżyseria: Filip Jaśkiewicz
Oprawa scenograficzna: Julia Skrzyńska

Występują:
Diana Jędrzejewska-Szumska
Adam Godlewski

 

26 października 2024, godz. 13:30

Bilety dostępne są on-line oraz w kasie teatru - wstęp 15 zł.

Czytanie performatywne dla widzów od 4 lat.

Po czytaniu zapraszamy najmłodszych widzów na bezpłatne warsztaty, które poprowadzi pedagog teatru.

Sztuka zaczyna się w momencie, gdy główne (i jedyne) bohaterki dramatu, A i O, rozmawiają o świecie. Wymyślają kolejne elementy, które tworzą znane im środowisko. A, oprócz gwiazdy, wymyśla człowieka – małe dziecko tuż po narodzinach. O zaczyna reagować na opisy A, naśladuje płacz noworodka. W kolejnych scenach przedstawiane są dalsze etapy dorastania człowieka – wypowiadanie pierwszych słów, przedszkole, fascynacja nowymi rzeczami (np. piaskownicą). Pierwszy dzień w przedszkolu jest również pierwszym spotkaniem A i O, bohaterki poznają się i momentalnie zaprzyjaźniają. Mimo że od tej pory są nierozłączne, stopniowo ich podejście do świata zaczyna się różnić. Przyjaciółki stają przed dylematami, zastanawiają się czy realizować własne marzenia, czy dopasować się do bliskiej osoby. Pojawia się pierwsza różnica zdań, pierwsza kłótnia. O pragnie zatrzymać się na tym etapie, na którym aktualnie są – chce zostać w przedszkolu i bawić się w piaskownicy, natomiast A marzy o pójściu do szkoły. Bohaterki wypowiadają na głos własne obawy, równocześnie zdając sobie sprawę z tego, że każda z nich musi podążać własną drogą. Wiedzą, że każdy nowy rozdział przynosi nowe doświadczenia, nowych przyjaciół. Ostatnia scena sztuki odbywa się pierwszego dnia szkoły. Jest spotkaniem A i nowej O. Zaprzyjaźniają się, historia zatacza koło.

Dramat, w metaforyczny sposób, przy minimalnym użyciu środków, opowiada o wyborach, przed którymi staje każdy z nas. Bohaterki wielokrotnie powtarzają, że „(k)ażdy początek ma swój koniec/A po każdym końcu przychodzi nowy początek”. W sztuce zawarte są refleksje na temat sensu życia, wpływu na własny los, a także godzenia się z sytuacjami oraz procesami, które są naturalne, lecz niezależne od nas.

Zainteresowało mnie proste zdarzenie rodzącej się relacji pomiędzy dwoma postaciami o imionach A i O. Radość z pierwszego spotkania w przedszkolu, budowanie przyjaźni, zmieniające się potrzeby, pierwsze kłótnie, ale przede wszystkim emocje związane z rozstaniem. To wszystko w zmieniającej się, wymyślanej i wybudowywanej na bieżąco przestrzeni pełnej dziecięcej fantazji. Marzy mi się, aby zabrać naszą przedszkolną (i nie tylko) publiczność do gwiazd, jaskini albo najniezwyklejszej piaskownicy i wspólnie z nimi przyglądać się światu A i O. Może nawet z nimi coś zbudować i zburzyć, bo przecież każdy początek ma swój koniec… - mówi reżyser czytania performatywnego Filip Jaśkiewicz.

Źródło pochodzenia tekstu: nowesztuki.pl

Tłumaczenie: Iwona Nowacka; Tytuł oryginału: „Himmel und Hände”