Trójka na głowie
Carsten Brandau
Przekład: Iwona Nowacka
Reżyseria: Bartłomiej Kalinowski (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu)
Oprawa scenograficzna: Julia Skrzyńska
Występują:
Jagoda Jasnowska
Zuzanna Romańska
Paweł Mróz (gościnnie)
20 stycznia 2024, godz. 13.30
Bilety dostępne są on-line oraz w kasie teatru - wstęp 10 zł.
Czytanie performatywne dla widzów od 4 lat.
Jedynka i Dwójka są cyframi, które przestrzegają porządku liczb. Jedynka zawsze pierwszy pojawia się na scenie, pierwszy się wita i pierwszy siada. Oprócz tego jest najlepszy, najszybszy i najpiękniej gwiżdże. Z kolei Dwójka we wszystkim musi być drugi i ostatni. Dla obu bohaterów ta sytuacja bywa uciążliwa. Cyfry zauważają, że porządek liczb nazywany „naturalnym”, wcale nie jest uniwersalny. Na przykład dziurki w nosie albo nogi nie mają stale przypisanej im kolejności, a ptaki gwiżdżące jeden przez drugiego, wydają się niczemu niepodporządkowane. W pewnym momencie do historii wkracza Pan Trójka, którego swobodne poczynania dosłownie stawiają świat na głowie, a główni bohaterowie… powoli zamieniają się w ptaki. Choć akceptacja tej nowej sytuacji na początku wywołuje w nich gwałtowny sprzeciw i tęsknotę za dobrze znanym ładem, ostatecznie przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Okazuje się, że nie ma takiego układu, którego nie można by zmienić oraz że pozornym chaosem także mogą rządzić pewne reguły.
Nieco abstrakcyjna, pełna humoru sztuka zachęca do nieustannego poddawania w wątpliwość prawd powszechnie uważanych za oczywiste oraz do pozbycia się lęku przed zmianami. System, w którym funkcjonujemy, nie musi być jedynym możliwym i dlatego warto poszukać innych rozwiązań – zwłaszcza jeśli w dotychczasowym porządku czujemy się niewygodnie.
źródło: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
----------------------
Bartłomiej Kalinowski – student IV roku reżyserii teatralnej spec. teatr lalek w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Reżyser spektaklu pt. Herstorie Różewicza (nagrodzonego podczas Festiwalu Fama 2021). Współpracował dramaturgicznie przy realizacji spektaklu pt. Dla nas nie zabraknie krzeseł w Scenie Roboczej w Poznaniu. Odbywał rezydencję artystyczną w Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” w Lublinie, a także podczas 12. Edycji Sopot Non Fiction. Laureat 6. edycji konkursu Modelatornia, organizowanego przez Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu. Asystował przy spektaklach Weroniki Szczawińskiej i Leny Frankiewicz.
W partnerstwie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zapraszamy zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych na serię czytań performatywnych najnowszej i najciekawszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Zależy Nam, by zapoznawać widzów i sympatyków Teatru Groteska z twórczością uznanych dramatopisarek oraz dramatopisarzy z kraju i ze świata. Chcemy pokazywać, że teatr dla młodszych odbiorców nie kończy się na znanych wszystkim i po wielokroć powtarzanych utworach, których podstawą są bajki i baśnie.
Równocześnie czytaniami performatywnymi pragniemy wskazywać nowe trendy dramaturgiczne. Czytania przygotowywane będą przez znakomitych aktorów Teatru Groteska, a partnerować im będą młodzi twórcy, w tym adepci kierunków aktorskiego i reżyserskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu – czyli przyszli artyści teatru lalek.
Partnerami styczniowego wydarzenia są Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.