Kup bilet

Bajka o Szewczyku

Bajka o Szewczyku - plakat mały.jpg

Agnieszka Falkowska

Inscenizacja i reżyseria: Krzysztof Falkowski
Scenografia: Krzysztof Falkowski, Magdalena Siejko
Lalki wg projektu Krzysztofa Falkowskiego: Zdzisław Błosiński
Muzyka: Krzysztof Falkowski
Aranżacja muzyczna i wykonanie: Antoni Kulka-Sobkowicz

Inspicjent: Marek Stawowczyk

 

Występują:

Bartosz Watemborski

Działania interaktywne z publicznością:

Maja Spychaj-Kubacka, Iwona Olszewska-Watemborska

 

Scena dla dzieci młodszych

premiera: 22 maja 2006
czas trwania: 45 min. (spektakl) + 40 min. (działania interaktywne z publicznością)
spektakl dla widzów od 3 lat

„Bajka o Szewczyku” składa się z dwóch części - spektaklu oraz działań interaktywnych, w czasie których widzowie zapoznają się z teatrem cieni; czarnym teatrem oraz wspólnie z aktorkami tworzą tzw. lalkę kombinowaną.

„Bajka o Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał, a mieszkańcy kopiec chcieli mu usypać”
Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nikt niczemu się nie dziwił, w zamku na szczycie wzgórza mieszkał król Krak wraz ze swoją krasną córką. Dobry był z niego władca, i mądry, i sprawiedliwy. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej, jak to zwykle w królestwie bywa. Czasem trzeba było wypowiedzieć wojnę, czasem bronić granic kraju, czasem bal wydać, czasem poddanym pomóc w niedoli. Działo się tak do czasu...
Dnia pewnego mieszkańców Krakowa, bo tak nazywał się ten gród, obudził nieznośny dźwięk. Dźwięk ten dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, do kogo ten odgłos należał. Smok. Smok zalągł się w jamie. Nikt nie wiedział, dlaczego spadło na nich to nieszczęście, ale od tej chwili zaczęło dziać się źle w kraju, coraz gorzej... Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego, o...


Bajka w wykonaniu Bartosza Watemborskiego to nie tylko nowa interpretacja znanego podania, lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie odpowiedzi. Jak Szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co stawiano kopce?


Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni – powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci – ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora – raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty - opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. W muzyce do spektaklu nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków. To doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Druga, interaktywna część spektaklu to pokaz, z udziałem publiczności, kuchni teatru formy. W jaki sposób tworzy się teatr cieni, co jest potrzebne do zaistnienia tzw. czarnego teatru oraz jak w prosty sposób wykonać lalkę teatralną, nadać jej indywidualny charakter i ją ożywić. Prowadzące spotkanie pracują w bliskim kontakcie z publicznością.

Warsztaty teatralne:


Warsztaty Teatralne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich celem jest poznanie młodych widzów z kulisami świata teatralnego i różnorodnościami jego form: teatru lalek, teatru cieni, czarnego teatru, teatru przedmiotu. Na oczach dzieci powstaje przedstawienie, w którym czynnie uczestniczą, obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki.

Na warsztaty składają się cztery etiudy teatralne, powstałe w oparciu o fabułę Bajki o Szewczyku, ale które zostają wykonane z użyciem innych środków teatralnych. Pierwsza odgrywana jest przy pomocy lalek teatralnych, wykonywanych w pracowni plastycznej Teatru Groteska.. Kolejna etiuda pokazuje, jak w prosty sposób każdy z nas może stać się twórcą lalki teatralnej, przy użyciu prostych materiałów. Wystarczy wziąć tylko trzy... Ale o tym i o innych elementach przedstawienia teatralnego tj. dźwięk i światło, dowiecie się przychodząc na warsztaty i spektakl Bajka o Szewczyku, które odkryją przed Wami wiele tajników teatru.