Kup bilet

Dziewczyna w ogniu

Dziewczyna w ogniu PLAKAT M. Szymanowicz_80lat.jpg

Andrzej Błażewicz


Reżyseria, ruch sceniczny, opracowanie muzyczne: Roksana Miner
Scenografia, kostiumy: Agata Stanula
Przygotowanie wokalne: Jarek Oberbek
Reżyseria światła, multimedia: Maciej Iwańczyk
Produkcja: Anna Ratkowska-Filipowicz
Asystentka reżyserki: Jagoda Jasnowska
Inspicjent: Krzysztof Karaś

Występują:
Dziewczyna w ogniu: Jagoda Jasnowska
Tata, Wróżka: Zbigniew Kozłowski
Mama, Filantrop: Katarzyna Kopczyk
Siostra Gosia, Awangarda Protestu: Diana Jędrzejewska-Szumska
Brat Krzyś, Straż Pożarna: Jan Dusza (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, gościnnie)
Ksiądz, kolega Martyny ze szkoły: Paweł Kuźma 

 

Scena dla dzieci starszych

prapremiera: 13 września 2024
spektakl dla widzów od 12 lat

 

To nasycona symboliką i osadzona w konwencji realizmu magicznego opowieść o poszukiwaniu tożsamości i odkrywaniu wewnętrznej siły. Martyna, tytułowa dziewczyna w ogniu, jest wrażliwa, pełna marzeń, ale zmaga się również z lękami i niepewnością. Jej życie codzienne toczy się w zwyczajnym otoczeniu, jednak jej wewnętrzny świat przemyśleń jest bogaty i pełen symbolicznych obrazów. W dniu swoich czternastych urodzin Martyna wyrusza w metaforyczną podróż przez las własnych myśli i emocji. Podczas tej wyprawy spotyka Wróżkę, Filantropa, Straż Pożarną oraz Awangardę Protestu. Nastolatka walczy o prawo do swojego buntu i gniewu, jednocześnie próbując odnaleźć sens i swoje miejsce w świecie.

Ogień, który jest kluczowym symbolem w sztuce, reprezentuje w Martynie zarówno destrukcję, jak i odrodzenie. To metafora jej wewnętrznej siły i pasji, ale także strachu przed tym, co nieznane i niebezpieczne. Dziewczynie w ogniu towarzyszymy w chwili, kiedy uczy się akceptować swoje uczucia i odkrywa swoją tożsamość, przekształcając się z wybuchowej i niepewnej dziewczynki w pewną siebie młodą kobietę.

Jej zmagania z oczekiwaniami rodziny, presją społeczeństwa i własnymi lękami są uniwersalne i poruszą serca widzów. Martyna pokazuje, że prawdziwa siła pochodzi z akceptacji siebie i odważnego stawiania czoła wyzwaniom życia.


Tekst powstał w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, przeprowadzonego w formie programu pisarskiego.