Halina Czerny-Stefańska - spotkanie wspomnieniowe

czerny-stefańska_Obszar roboczy 1.jpg

Spotkanie poprowadziła Anna Lutosławska-Jaworska

Halina Czerny-Stefańska urodziła się w Krakowie w 1922 roku. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec – profesor Stanisław Czerny. W 1932 roku studiowała w Paryżu w Ecole Normale u Alfreda Cortot. Następnie studiowała w Warszawie u Józefa Turczyńskiego – wielkiego znawcy muzyki Chopina, a także w Krakowie u znakomitego pedagoga – profesora Zbigniewa Drzewieckiego.

Punktem zwrotnym w jej życiu było zajęcie pierwszego miejsca i uzyskanie wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1949 roku. Od tego momentu zaczęła się jej zawrotna kariera światowa jako niezrównanej wykonawczyni dzieł Chopina i innych kompozytorów.

Halina Czerny-Stefańska współpracowała jako solistka z polskimi i zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi m.in. z Państwową Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Radia i Telewizji w Katowicach. Również jako solistka występowała z wieloma sławnymi symfonicznymi orkiestrami świata w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech, Japonii, gdzie dawała wielokrotnie koncerty solowe z towarzyszeniem orkiestr, którymi dyrygowali takie sławy jak: Georg Solti, Adrian Boult, Zubin Mehta.

W Polsce przyznawano jej wiele razy prestiżowe nagrody państwowe oraz najwyższe odznaczenia, w tym odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki.

Wielokrotnie zapraszana była do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych w: Warszawie (Konkurs Chopinowski 1960, 1980, 1985, 1990, 1995, 2000), Paryżu, Bukareszcie, Zwickau, Moskwie, Lipsku, Leeds, Bolzano, Atenach, Budapeszcie, Kolonii, Tokio, Tel Awiwie, Bratysławie, Helsinkach i in.

Pracę pedagogiczną rozpoczęła w latach siedemdziesiątych. Prowadziła kursy mistrzowskie m.in. dla pianistów w Toronto,Weimarze, Darmstadt, Hamburgu, Lugano i Tokio. W 1993 roku wykładała na University of Arts Geidai w Tokio, gdzie otrzymała tytuł "honorowego profesora". Od 1999 do 2001 roku była profesorem w Tokyo University of Fine Arts and Music, współpracując z uczelniami japońskimi: Elisabeth University of Music w Hiroszimie, Nagoya Arts Academy oraz Senzoku GauenUozu University w Toyama.

Została uznana za "ambasadora polskiej kultury" na świecie.

Halina Czerny-Stefańska zmarła 1 lipca 2001 roku. Pianistkę wspominała córka Elżbieta Stefańska oraz Anna Lutosławska-Jaworska.
 

Data: 8 listopada 2022
Godzina: 18.00

Anna Lutosławska-Jaworska

Jako aktorka zadebiutowała w 1945 roku, w swoim dorobku ma ponad sto ról na scenach Krakowa i Wrocławia, kilkadziesiąt spektakli Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia, a także role w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Pracowała z wybitnymi reżyserami, wśród których znaleźli się Krystyna Skuszanka, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Kazimierz Dejmek i Jerzy Grotowski. Jest laureatką wielu nagród teatralnych i państwowych. W roku 2011 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej, za propagowanie idei państwa obywatelskiego oraz osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Elżbieta Stefańska

Początkowo gry na fortepianie uczył ją ojciec. Studia w zakresie gry na klawesynie ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u niemieckiego klawesynisty i muzykologa, Hansa Pischnera. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności doskonaliła na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze. Jest laureatką wielu nagród muzycznych, koncertuje w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu.